reede, 11. mai 2012

Sõstrad - maitsvad ja ilusad

Sõstraid, nii musti- kui ka punased on ka dekoratiivseid, pisike ülevaade tuntumatest:

Ribes americanum sarnaneb meie mustsõstrale, kuid tema lehtede sügisvärvus on erk purpur-roosa.


Смородина американская

Ribes aureum
pole küll eriti silmapaistev sügisel kuigi lehed värvuvad oranžikas-kollaseks, on tema õied suured (2 sm) ja erkkollased. Kannab ka söödavaid marju, kuid need ei valmi üheaegselt. Põõsas ise on kõrge, kasvab kuni 2 m ja enamgi, talub väga hästi pügamist, aga siis nad ei õitse nii rikkalikult.
Sõstardest

Ribes alpinum pole ei erksate sügislehtedega ega ka suurte ilusate õitega, aga tal on väikesed, okstel tihedalt asetsevad lehed ja põõsast annab kärpida dekoratiivvormi, pügada võib mitte ainult lihtsalt kerakujuliseks, vaid võib teha ka keerulisemaid kujukesi kõrgusega 0,8-1,0 m.

Ribes sanguineum Pursh on ka ameerikast pärit, lõhnavate kasvude ja lehtedega, aromaatse lõhnaga õied aga heleroosat tume purpurini. Hübriide on nii valge-, kollase- kui ka täidisõielisi. Õitseb mai teisel poolel üle kolme nädala, valguselembene, aga kannatab ka poolvarju. Väga dekoratiivne, kuid natuke külmaõrn, meie pakased võivad kahjustada õisi, nii et soovitav talveks katta.Tuntud sordid on "Atrorubens" veripunaste õitega, "Splendens" tumepunaste õitega, "Flore-Plena" täidisõitega.
Täiendavat lugemist
Sortidest
Ribes Bibersteinii Berl. ex DC pärit Kaukaasiast. Väga dekoratiivne õitsemise ajal - pikkades kobarates roosakad pikkade valgete tolmukatega on pilkupüüdvad ja ka tumepunased marjakobarad väga ilusad, minu jaoks marjad hirmhapud, aga lisatuna suveõunte keedistele tegi keedised maitsvamaks. Külmakindel ja vähe hoolt vajav põõsas.
Täiendavat lugemistСмородина кроваво-красная

Ribes alpinum L
. laialt levinud Euroopas. Tema väikesed kolmetised lehed muutuvad sügisel helekollaseks, roosaks, ookrivärviliseks. Talub ka tugevat kärpimist, kasutadakse peamiselt pügatud dekotatiivsete piiretena. Tuntuim sort "Pumila" väikesekasvuline väga väikeste lehtedega, "Aurea" madalakasvuline kollaste lehtedega, "Laciniata" lõhenenud lehtedega.

Ribes dikusha kutsutakse aldaani viinamarjaks või ohtaks. Pärit kaug-idast, kirde-siberist. Sinakas-roheliste lehtedega ja kobaras (kuni 8 sm) pisikeste valgete õitega, marjad mustad, aga neil pole ei mustsõstra lõhna ega maitset, rohkem sinika maitsega, mis mulle väga maitsesid. Külmakindel ja vähenõudlik.


Kuna kommentaaris tekst kribukirjas isegi kui vaade mitu korda suurendatud, panen vastuse siia.
Aias olnud ainult kaukaaslane R.Bibersteinii ja dikusha (ohta). Kui esimene oli ainult õite pärast (marju küll ohtralt, aga ma pole punasesõstra marjade ega hoidiste fänn), siis ohta oli mu aeda toodud just marjade pärast. Sain koolivaheajal datšas olles Zelenogorskist, niiöelda kohaliku selektiivsordi.
Mulle marjad, mis natuke erinevad mustsõstrast - marjadel õrn sinakas vahajas kirme, maitsesid, "leebelt" hapukasmagusad, head süüa toorelt, kuigi natuke paksukestalised, väga head küpsetistes (vähese mustsõstraga) ja eriti hea oli neid lisada mustsõstra mahlale, -keedisele ja hapukamate õunte moosile.
Põõsas küllaltki suur, kõrgus pea 1,5m, haiguskindel, pahklesta ja seenhaiguste resistentne ja hästi saagikas. Ega ta suurt poputamist vajanud, peamiselt sai vahel hõredamaks lõigutud, et marjad oleksid suuremad, mõnikord ka komposti (kui juured paistma hakkasid :D). Kahjuks jäi mehe kivikuuri ehitusele jalgu ja kuna olime ainult kahekesi ja talvevarusid suurt ei teinud, ei pannud ka uut põõsast kasvama, mida muidugi nüüd väga kahetsen.
Teistest sõstardest suurt ei tea, aga dikushat kasutadakse küll aretuses ( R.nigrum ja ka R.procumbens- lamav sõstar) kuna haigukindel, külmakindel ja saagikas. Venes aretatud võrdlemisi head hübriidid (R.nigrum´iga): Leningradi gigant ja minu lemmik Golubka.

2 kommentaari:

MUHEDIK ütles ...

Kas nad on Sul kõik olemas? Enamus neist sobiks pisikeste gruppidena vabakujulistesse hekkidesse.

kaaren ütles ...

Huvitav, kas neid on v6imalik kasutada/kasutatud musts6stra sordiaretuses, ja kas tulemus oleks siis parem/huvitavam. Minu jaoks on must s6star kange ja kreftine, moosisse sobib kyll koos nt 6una v tikriga.