Kolmapäev, 24. oktoober 2012

Siit nurgast ja sealt nurgast...

  Läheneb aeg, mil peame valima elektrimüüja. Läksingi siis EE kodulehele  asja uurima ja... pilves päev kohe "elektrilisem" - oi, kuidas mulle meeldib see väide nr. 7 selgitus: 

Kujutage ette, et maanteede võrgustik on elektrivõrk, teedel uhavad eri marki masinad aga elekter. Nii nagu ei ehita oma maanteid Nissani, Opeli või Volvo müüjad, ei ehita ka elektrimüüjaid iseendale oma elektrivõrku. Eestis on võrguettevõtjaid kokku 35, kellest igaüks tegutseb oma piirkonnas loomuliku monopolina. Elektriturul avavad nad oma võrgu võrdsetel tingimustel kõigile elektrimüüjatele

Väga "õnnestunud" selgitus, et kui enne võis mulle elekter "sõita" kohale nii Nissanite, Opelite või Volvodega, siis vabaturg tähendab, et tekib juurde toiduahela tegelane, kes "suunab" minu majja kohvikannus vett keetma ainult ( meil ju vaba valik 3 automargi (praegu) vahel) minu valikul Volvod? 
Aga mu rikkalik fantaasia läks lendu, kujutades kuidas elektrienergia hakkab traatides sibama vahendaja firma logo rinnal ja EE lipuke näppus, sest kõigil ju teada, et meie põhiline elektritootja on ikka EE, lätlastel endilgi energianappus ja egas soomlased lollid pole, et oma odavat elektrit meile müüa, pealegi ega elekter linnuna õhus lenda, ikka mööda kitsast kaabliteed ja selle "tee" laienemiseks pistetakse käsi ikka tarbija tasku. Idanaabrite elektrit pole aga pakutud.
Ega see vabaturg ju muud tähenda kui juba olemasolevatele - tootja (EE), transportija (kohalik võrguettevõte) ja puukettevõte, kes küll nimetab end kordineerijaks (Elering), saame juurde veel ühe puugi - müügivahendaja. Ja kõik tahavad kuludele lisaks saada ka kasumit. Kõik muidugi tarbija kasuks - kolmandik hinnale otsa, et eurod taskus hallitama ei läheks.
Ja need leppetrahvid... kes ajaloos natukegi tugevam, siis võite ju ise aru saada, mis seos on mõistel "kasumiootus" ja feodaalajastu pärisorjusel. Õigus, kel on raha, saab end vabaks osta.

Veel üks "pärl" EE kodulehelt:
väide 9   ... Eesti Energia tootmisportfellis on suurima osatähtsusega põlevkivist toodetav elekter, mille tootmiskulud on kõrgemad kui näiteks tuule- ja hüdroenergial.
Ega mõistus tea, mida käsi teeb, miks muidu  taastusenergia tasu alandamise asemel seda nüüd vabaturule üleminekul hoopis tõstetakse.

Olgu selle elektriga kuda on - oleme sunnitud miskit oma suva järgi "valima", õrna lootusega hinges, et ka fikseeritud hind juba aprillist ei tõuse... aga tõesõna, see meie riigi üpris kinnise elektrituru vabaturule minek absurdsem ühe nõukaaja akadeemiku väide, et ka siga võib villa kasvatada kui ainult ta söögiratsiooni muuta. Ja selle väite uskujaid oli palju. Ajad küll muutunud, aga inimesed küll mitte.

Arstide streik ikka kestab. Pole ka ime, pole ju õieti aru saada, mida nad oma streigiga saada tahavad
Palgatõusu? Arstide Liit ju tegi eelmisel aastal mingi (kahjukssalvestatud link enam ei tööta) nõudmise 100% palgatõusu kohta. Et kui praegu on medkulud 45% piires ja palgatõusuga ligineks kusagil 80-90%-ni ja patsientidele jääks... seda ju vast paras arstide endi ravikuludeks?

Nagu ma ennustasin, pole meie valitud "jänkud" suurt muutunud, põhimure ikka peamiselt oma ninaesise suurendamine
Sest meie vaba valikut iseloomustab kõige paremini see pilt

Ja hea leid idanaabritelt - see on tõesti üks täpsemaid ilmaennuse sealdisi1 kommentaar:

MUHEDIK ütles ...

;D
Nii see elu käib jah. Pole midagi uut siin ilmas. Kommenteeri lisaks veel aktsiisi ja käibemaksu, milleta me selle 5 hulka kuidagi jõuda ei saa...